Past Sheriffs

Year
Name
Area
2020
Patricia Claire Hodsoll Thomas
Pencombe
2019
James Hervey-Bathurst CBE DL
Eastnor
2018
Nathaniel Hone DL
Bosbury
2017
The Reverend Lady Lisvane
Blakemere
2016
William James Jackson
Hereford
2015
Edward Mortimer Harley OBE DL
Brampton Bryan
2014
Major Patrick James Auchinleck Darling DL MFH
Caradoc
2013
Robert Tabor DL
Llanrothal
2012
Lt-Col Charles Thwaites MBE
Pixley
2011
Simon David Arbuthnott DL
Leominster
2010
Elizabeth Jean Hunter
Putley
2009
The Hon Gilbert Greenall CBE
Bromesberrow
2008
Lt-Col Michael Robin Ogilvie Leigh
Yarkhill
2007
John Sarne Yorke
Forthhampton
2006
Lt-Gen Sir John Paul Foley KCB OBE MC DL
Whittington
2005
Andrew William Grant
Bransford
2004
James Donald Nicholas DL
Yatton
2003
Georgina Sarah Henrietta Britten-Long
Wichenford
2002
Col Sir Piers Henry George Bengough KCVO OBE DL
CanonPyon
2001
Andrew William Dyson Perrins
Upton-upon-Severn
2000
Mrs Thomas Hone
Bosbury
1999
Mrs Rosalie Joan Dawes
Birtsmorton
1998
Simon William Britten Dereham
Woolhope
1997
Michael Eliot Howard
Little Witley
1996
Rosemary Sally Clive
Perrystone
1995
Hugh Bernard Derbyshire
Upton-upon-Severn
1994
George Meysey Clive
Whitfield
1993
Stephen John Anthony Webb
Cradley
1992
Vanda Alexandra Clare, Lady Cotterell
Garnons
1991
David Edward Bulmer
Brilley
1990
Michael Ashley Cecil Brinton
Kidderminster
1989
Major David John Cecil Davenport CBEDL
Mansel Lacy
1988
Thomas Monsanto Berington
Little Malvern
1987
Christopher Charles Harley
Brampton Bryan
1986
William Richard Broughton Webb
Mardey
1985
Captain Charles Patrick Hazlehurst (Rtd)
Llanwarne
1984
Lieut-Colonel Patrick Charle Britten (rtd)
Wichenford
1983
Keith Robert Henshaw James
Bodenham
1982
John Alan Bennet Thompson
Bransford
1981
Richard Chevallier Green
Lyonshall
1980
Colonel Thomas Jim Bowen, MC
Shelsey Beauchamp
1979
Bernard Arthur Higgins
Storridge
1978
John Sydney Birch Lea
Dunley
1977
Lieut-Colonel Edward Courtenay Phillips, MC
Monnington-on-Wye
1976
David Vernon Swynfen Cottrell
Kemerton
1975
George Howard Heaton
Martley
1974
Colonel George Michael Singleton, MCTD
Colwall
1974
1974-2010 High Sheriffs of Herefordshire and Worcestershire
1973
Ernle Reginald Forester Gilbert 
Bishopstone
1972
Henry Habington Barneby
Llanerch-y-Coed
1971
Neston Dana Ord Capper
Lower Hope
1970
Thomas Raymond Dunne
Leinthall Earls
1969
Miles Aubrey Belville
Bromyard
1968
Captain Sir Maurice Huntington-Whiteley Bt RN
Astley,
1967
Robert Alfred Lowth
Ross-on-Wye
1966
Major Philip George Verdin MC
CanonPyon
1965
Charles Edward Rudge
Baysham
1964
Edward Somers Fleming Evans
Whitbourne
1963
Richard Frederic Nevill Aldrich-Blake
Weston Hall
1962
Ronald Edmund Combe, DL OBE MC
Putley
1961
David Watkin Hamlen Williams
Kingsland
1960
Thomas John Hawkins OBE
Tarrington
1959
Lieutenant Colonel JA Hill
Orleton
1958
Brig.Robert Peel Waller, DSO MC
Ganarew
1957
Herbert Roy Rowlands
Colwell
1956
Henry Maysey Barneby
Bredenbury
1955
Sir Frederick Burrows
Ross-on-Wye
1954
Brig. FAV Copland Griffiths
Bircher
1953
Brig Gen TRF Bats
Garway
1952
Thomas Philip Barnsby
Bromyard
1951
John Francis Maclean
Llangrove
1950
Gerard Leigh Clay
Brockhampton
1949
Major John Lewes Davenport
ManselLacey
1948
Captain EdwardFrancis Herbert Evans
Whitbourne
1947
Major Henry Thomas Hamilton FoleyMBE
Stoke Edith Park
1946
Colonel Cecil John Herbert Spence Colby
Donnington
1945
Vice-Admiral Frederick Parland Loder-Symonds
Hereford
1944
Richard Saher de Quincey Quincey
Bodenham
1943
Major Owen George Scudamore Croft
Lugwardine
1942
Thomas Henry Foster
Whitchurch
1941
Eric Carnegie Romilly
Bodenham
1940
Henry Howard Bulmer
Hereford
1939
Lieut.-General Sir George Sidney Clive GCVO KCB CMG DSO
Perrystone
1938
Robert Holme Storey
Bishopswood
1937
The Rev William Marshall
Sarnesfield
1936
George Malcolm Kent
Shobdon
1935
H R Jenkins
Westhide
1934
Mr E F Bulmer
Breinton
1933
Major Charles Jerome Vaughan
Welsh Bicknor
1932
Hubert Ronald Pettit
Lyonshall
1931
Colonel HEP Pateshall DSO
Allensmore
1930
Charles Anthony Benn
Kington
1929
Lieutenant-Colonel George Basil Heywood
Caradoc
1928
Captain John Ralph Henry Harley
Brampton Bryan
1927
Major George William Davey
Kinnersley
1926
Charles Andrew Rouse Boughton-Knight
Downton
1925
Capt.Lionel Havercroft Green MBE
Lyonshall
1924
Major Stewart Robinson
Kington
1923
Capt Laurence Nugent Hope
Whitney
1922
Lieutenant-Colonel Edward Marten Dunne
Kingsland
1921
Col Peter Leigh Clowes CB
Eardisland
1920
Col Gilbert Charles Bourne
Much Cowarne
1919
Guy Rawson Trafford
Hom Green
1918
Sir Richard Harington
Whitbourne
1917
Col John Dutton Hopton
CanonFrome
1916
James Tudor Hereford
SuftonMordiford
1915
Lennox Bertram Lee
How Caple
1914
George Ernest Wright
Pudlestone
1913
Sir Geoffrey Cornewall
Moccas
1912
Charles Thornton Pulley
Lower Eaton
1911
Sir Herbert Archer Croft Bt
Lugwardine Court
1910
Captain Evans Mynde Allen
UptonBishop
1909
Ralph Tichborne Hinckes
Foxley
1908
Thomas Davies Burlton
Leominster
1907
Charles James Pau Gwyer
Titley
1906
Paul Henry Foley
Stoke Edith Park
1905
Roger Charlton Parr
Staunton-on-Arrow
1904
William Theodore Barneby
Saltmarshe
1903
Sir Joseph Verdin Bt
GarstoneCastle
1902
George William Marshall
Sarnesfield
1901
James Louis Alexander Hope
Whitney
1900
John Wood
Ivington
1899
Arthur Wellesley Foster
Brockhampton
1898
John Riley
Putley
1897
Sir John Richard Geers Cotterell, 4thBt
Garnons
1896
Henry Randolph Trafford
Michaelchurch
1895
George Cresswell
Ocle Pychard
1894
Thomas Raymond Symons
TramInn
1893
Hudson Latham Lutwyche
Kynastone
1892
Harold Charles Moffatt
Goodrich
1891
Benjamin St.John Attwood Mathews
Pontrilas
1890
Colonel Rober tBourne
Much Cowarne
1889
Richard Green
Lyonshall
1888
Charles Archibald Hewitt
Ledbury
1887
Henry Higgins
Thinghill
1886
Robert Henry de Winton
Graftonbury
1885
Sir Christopher Robert Lighton, 7thBt
Brockhampton,Ross
1884
William Henry Barneby
Bredenbury
1883
Robert William Dacre Harley
Brampton Bryan
1882
Theophilus William Lane
Ryelands
1881
Edward Howarth Greenly
Titley
1880
Benjamin Lawrence Sanders
Street
1879
Major General John CokeCB
Eardisley
1878
Edward Bickerton Evans
Whitbourne
1877
John Harward Griffiths
Swainshill
1876
John Harding
Pembridge
1875
Benjamin Haigh Allen
Clifford
1874
Lieut.-Colonel Thomas Powell Symonds
Pengethley
1873
James Rankin
Wormelow
1872
John Habington Barneby Lutley
Brockhampton
1871
Stephen Robinson
Lyonshall
1870
Edmund Smalley Hutchinson
Longworth
1869
John Morley
Moreton Jeffries
1868
Tomkyns Dew
Whitney
1867
Thomas Reavely
Kinnersley
1866
Sir Edward Chudde Cockburn 8thBt
Pennoxton
1865
Sir Henry Geers Cotterell Bt
Garnons
1864
Colonel Robert Fielden
Ewyas Harold
1863
William Bridgman
Weston-under-Penyard
1862
John Hungerford Arkwright
Hope-under-Dinmore
1861
Robert Henry Lee Warner
Tiberton
1860
Sir Andrew John Rouse-Boughton
Knight
1859
Richard Yapp
Cradley
1858
Richard Snead Cox
PembridgeandEatonBishop
1857
Robert Biddulph
Ledbury
1856
Charles Williams Allen
Kington
1855
Richard Francis Wegg Prosser
Belmont
1854
Elias Chadwick
Puddlestone
1853
William Money-Kyrle
Much Marcle
1852
William Trevellyan Keville Davies
Wigmore
1851
Charles Thomas Bodenham
Rotherwas
1850
James Cheese
Huntington
1849
William Barneby
Clater
1848
Robert Maulkin Lingwood
Llanwarne
1847
Sir V Cornewall, Bt.
Moccas
1846
John Francis Vaughan and Daniel Peploe Peploe
Garnstone
1845
James King King
Pembridge
1844
Thomas George Symons
Much Dewchurch
1843
Sir Edwyn Scudamore-Stanhope, 2nd Bt
Holme Lacy
1842
John Lucy Scudamore
Kentchurch
1841
Robert Lane
Ryelands
1840
Thomas Heywood
HopeEnd
1839
John Hgford
Abbeydore
1838
Robert Biddulph Phillipps
Longworth
1837
Thomas Monnington
Sarnesfield
1836
Edward Griffiths
Newcourt
1835
Richard Webb
Donnington
1834
Sir Samuel Rush Meyrick, Knight
Goodrich
1833
Thomas Dunne
Bircher
1832
John Freeman
Gaines
1831
John Arkwright
Hope-under-Dinmore
1830
Richard Blakemore
Ganarew
1829
William Gordon
Hatfield
1828
Edmund Higginson
Saltmarshe
1827
John Griffiths
Swainshill
1826
Francis Henry Thomas
Much Cowarn
1825
Thomas Andrew Knight
Downton
1824
William Chute Haydon
Moreton on Lugg
1823
Edmund B Pateshall
Allensmore
1822
Thomas Hampton Symons
Much Dewchurch
1821
John Biddulph
Ledbury
1820
Thomas Perry
Eardisley
1819
William Bateman-Hanbury, Bt.
Shobdon
1818
John Williams
Wilcroft
1817
Tomkyns Dew
Whitney
1816
Kingsmill Evans
Hom Green
1815
ET Foley
Stoke Edith Park
1814
EM Barrett
HopeEnd
1813
Sir Hungerford Hoskyns, Bt.
Harewood
1812
James Jay
Derndale
1811
Philip Jones
Sugwas
1810
Robert Higginson
Bucknill
1809
William Wall
Leominster
1808
Samuel Peploe
Garnstone
1807
Richard Salway
Brimfield
1806
Somerset Davies
Croft Castle
1805
Leonard Parkinson
Kinnersley
1804
Richard Stukely Fleming
Dinmore Hill
1803
Benjamin Biddulph
Burghill
1802
Thos Debbitts or EB Clive
Whitfield
1801
John Skip
Ledbury
1800
Thomas Beebee
Willey
1799
Sir Henry Tempest 4thBt
HopeEnd
1798
John Stedman
Bosbury
1797
John Barnaby
Brockhampton
1796
Abraham Whittaker
Wormelow
1795
John Moore Green
Cagebrook
1794
John Miles
Ledbury
1793
John Keysall
Moreton Court
1792
Richard Chambers
Whitbourne
1791
Thomas Stallard Penoyre
TheMoor
1790
John Cotterell
Garnons
1789
William Taylor
Tillington
1788
Thomas Downes
Staunton
1787
Richard Cope Hopton
CanonFrome
1786
Sir Edward Boughton Bt.
Vowchurch
1785
Sir Hungerford Hoskyns, Bt.
Harewood
1784
James Walwyn
Longworth
1783
Tomkyns Dew
Whitney
1782
Francis W Thomas Brydges
Tibberton
1781
Edmund Patteshall
Allensmore
1780
Bell Lloyd
Prestiegn
1779
John Salway
Richards Castle
1778
John Caldecott
Holmer
1777
James Clutton
Kinnersley
1776
James King
Staunton
1775
John Freeman
Letton
1774
John Stratford Collins
Walford
1773
Evedale Price
Foxley
1772
John Skipp
Ledbury
1771
Sir Chandos Hoskins, Bt.
Harewood
1770
Price Clutton
Kinnersley
1769
William Nourse
Weston-under-Penyard
1768
Richard George
Eye
1767
John Peploe Birch
Garnstone
1766
Harcourt Aubrey
Clehonger
1765
William Vaston
Leominster
1764
Edward Greenly
Huntington
1763
George Terry
Hereford
1762
Howarth Cooke
Holmer
1761
John Cotterell-Brookes
Garnons
1760
James Hereford
Mordiford
1759
Sir James Broome
Withington
1758
William Cope Gregory
Woolhope
1757
Robert Mynors Gouge
Treago
1756
Edmund Thomas
MichaelChurch
1755
Thomas Penoyre
Clifford
1754
Giles Whitehall
Leominster
1753
Thomas Dunne
GatleyPark
1752
John Morgan Bt
Kinnersley
1751
Thomas Gwilliam
Burghill
1750
Thomas Legge
Willey
1749
Moore Greene
Cagebrook
1748
Henry Cliffe
Evesbatch
1747
Bensalem Edwards
Bodenham
1746
Richard Smyth
Bullingham
1745
John Patishall
Puddlestone
1744
William Brydges
Tiberton
1743
James Clark repld by John Simmonds (Symons)
Much Dewchurch
1742
John Whitmore
Haywood
1741
Edmund Eckley rep by Sir Thomas Drury, 1stBt
Credenhill
1740
Lutley Barnaby rep by Bartholomew Richard Barnaby 
Brockhampton
1739
Thomas Gwillin rep by John Skinner
Bickerton
1738
Thomas Read
1737
Richard Gorges
Eye
1736
Wiilliam Phillips
Newton
1735
Robert Mynors
St Weonards
1734
Mansel Powell
Eardisley
1733
James Walwyn
Longworth
1732
John Cox
1731
John Capell
How Caple
1730
Thomas Davies
Newhouse
1729
John Tyler
Dilwyn
1728
William Skinner
Stonehouse
1727
Edward Dyke jnr rep by William Chin
~ and Walford
1726
Herbert Trist
Hereford
1725
Thomas James
Murcott
1724
Thomas Delahay
Urishay
1723
~
1722
~
1721
Richard Witherston
1720
Edward Whitestone
1719
John Dutton Colt
Leominster
1718
Henry Jones of Maniston 
1717
Thomas Berrington o fBrickhouse 
CanonPyon
1716
Thomas Mayo
Hope-under-Dinmore
1715
Joseph Clark 
1714
Sir Philip Jackson 
Pontrylas
1713
Robert Weaver
Aymestrey
1712
Brigstock Hartford
1711
John Carpenter
1710
John Kirwood
Letton 
1709
Sir Francis Charlton, 2nd Bt
Ludford
1708
Richard Hopper
1707
John Skipp 
Ledbury
1706
Markey Abrahall of Ingeston
Foy
1705
Samuel Pytts and Hubert Aubrey
Clehonger
1704
William Barnesley
1703
John Noble
1702
Robert Symonds
Sugwas
1701
John de la Hay 
1700
John Hereford (died in office 1700) 
1699
William Gregory
1698
Humphry Majo 
1697
Robert Unett rep by Samuel Birch
1696
John Long
1695
Anthony Biddulph
Ledbury
1694
Anthony Biddulph rep by Thomas Fletcher
Westhope/Laughton-Hope
1693
William Gwillym (the younger)
Llangarron
1692
Edward Littleton
1691
Edward Littleton rep by Charles Baldwyn
Bockleton
1690
Robert Harley,1st Earl of Oxford and EarlMortimer, KGP CFRS
Brampton Bryan
1689
William Mathews rep byThomasCornwall
Stapleton
1688
Herbert Masters
Burghill
1687
Herbert Masters
Burghill
1686
John Booth
BreyntonorHereford
1685
Anthony Rowden repolaced by RobertSymonds
Sugwas and Evesfield(seeSymondsYat)
1684
John Kerle
Ross-on-Wye
1683
Sir Herbert Croft, 1stBaronet of Croft Castle 
Yarpole
1682
Sir Thomas Hanbury rep by Sir Nicholas Miller
Much Marcle/Sandon
1681
~
1680
John Skippe
1679
Rowland Bough
1678
Udall Tomkins
1677
Williamsor John Goodyer
Burghope
1676
William Goodyere rep by Joseph Hall,rep by Richard Snead
Eaton Bishop 
1675
Robert Rodd
Yazor
1674
Henry Williams
Clifford
1673
John Scudamore
Kentchurch
1672
Richard Whithall
Walford
1671
Marshall Brydges
Tiberton
1670
William Dansey
Brinsop
1669
Humphrey Baskerville
Eardisely
1668
Gilbert Nicholetts of Hopton Sollers
Stoke Lacy
1667
James Brydges, 8th Baron Chandos
Sudeley
1666
John Vaughan
Welsh Bicknor
1665
Thomas Rod (d)
Morton Jeffreys
1664
~
1663
~
1662
~
1661
Herbert Perrott 
Wellington
1660
~
1659
~
1658
~
1657
 William Powell
Pengethley
1656
~
1655
Richard Hopton
CanonFrome
1654
William Bridges
Tyberton
1653
Humfrey Shatcrosse
Hatfield
1652
Thomas Cook
Stretton
1651
John Pateshall
Pudlestone
1650
John James of Tripleton
Leintwardine
1649
John Skynner
Ledbury
1648
Francis Kirle
Much Marcle
1647
Ambrose Elton Jnr
Ledbury
1646
Civil War
1645
Civil War
1644
Civil War
1643
Civil War
1642
Fitzwilliam Coningsby 
Hampton Wafre
1641
Isaac Seward
Leominster
1640
~
1639
Robert Whitney
Whitney-on-Wye
1638
Henry Lingen
Stoke Edith Park
1637
Roger Vaughan
Bredwardine
1636
John Rudhale (d) rep by Thomas Wigmore
Brampton Abbots, Shobdon
1635
William Scudamore
1634
John Abrahal
Foy
1633
Philip Holman
1632
Roger Dansey
Brinsop
1631
Walop Brabazon
Eaton Garnage
1630
James Kirle (son of Robert HS1613)
Walford
1629
John Kirle
Much Marcle
1628
William Read
1627
Fitzwilliam Coningsby
Hampton Wafer
1625
Francis Pember
1625
Sir Giles Brydges, 1st Bt
Bridstow
1624
Jac or James Rodd
Hereford
1623
Samuel Aubrie
1622
John Bridges
1621
Edward Leingein
1620
William Unet
1619
Herbert Weatphaling
1618
Ambrose Elton JP
Ledbury
1617
Rowland Skadmore
1616
Richard Cox
1615
Francis Smallman
Kinnersley
1614
John Colles
1613
Robert Kirle
Walford
1612
Humphrey Cornwall
1611
Humphrey Baskervill
Eardisley
1610
Richard Hopton
Rockhill and Cherbury
1609
John Kirle of Hom House
Much Marcle
1608
William Rudhal
1607
Jacob Tomkins
Monnington on Wye
1606
John Berington
1605
John Blount
1604
Thomas Harley
Brampton Bryan
1603
Thomas Harley
Brampton Bryan
1602
Richard Hyatt
1601
Sir James Scudamore
Holme Lacy
1600
Henry Vaughan
Bredwardine
1599
William Dauntsey
1598
Sir Thomas Coningsby
Hope-under-Dinmore
1597
Nicholas Garnons
Moreton-on-Lugg
1596
Eustace Whitney
1595
George or Gregory Price
Hereford
1594
Thomas Harley
1593
Ro. Bodenham
1592
Richard Tomkins
1591
William Rudham
1590
Charles Bruges
1589
Thomas Baskervill
1588
John Berrington
1587
James Boyle
1586
James Whitney
1585
Ro. Bodenham
1584
Hugh Baskervill
1583
Richard Walwayn
1582
Thomas Coningsby
Hope-under-Dinmore
1581
John Scudamore
Holme Lacy
1580
Francis Blount
1579
William Cecil
1578
Wa. Baskervill
1577
Thomas Morgan
1576
James Warnecombe
Ivington
1575
George or Gregory Price
Hereford
1574
James Whitney
1573
John Abrahal
1572
Hugo ap Harry
1571
John Huband
Leominster
1570
John Baskervill
Vowchurch and Eardisley
1569
Thomas Baskervill
1568
Thomas Clinton
1567
William Shelley
1566
George or Gregory Price
Hereford
1565
John Scudamore Kentchurch
Kentchurch
1564
James Baskervill
Eardisley
1563
George ap Harry
1562
John Huband
1561
John Harley
1560
Thomas Blount
1559
George Cornwall
Berrington
1558
Richard or Roger Bodenham
1557
Richard Monington
1556
Thomas Wynston
1555
John Baskervill
Vowchurch and Eardisley
1554
Thomas Howard or Havard
1553
Sir John Pryce
1552
John Scudamore the elder
1551
James Baskervill
1550
James Baskervill
1549
John Harley
1548
Thomas Baskervill
1547
John Cornwall
Berrington
1546
Roger Bodenham
1545
Stephen ap Harry
Rotherwas and Moorhampton and Rathangan, co. Kildare
1544
John Lingen
Stoke Edith[
1543
John Scudamore
1542
James Baskerville
Eardisley
1541
Richard Vaughan
Bredwardine
1540
Thomas Monington
1539
Michael Lister
1538
Sir John Pakington
1537
John Blount
1536
John Scudamore
1535
William Clinton and Thomas Clinton
1534
Michael Lister
1533
Edward Croft
1532
Thomas Monington
1531
Richard Walwein
1530
Richard Vaughan
Bredwardine
1529
Edward Croft
1528
John Lingen
1527
Thomas Baskervill
1526
Richard Cornwall
1525
Henry Vain of Kent
1524
John Scudamore
1523
James Baskervill
1522
Rowland Morton
1521
Edward Croft
1520
John Lingen
1519
Richard Cornwall
Berrington
1518
Radulf Hakluit
1517
Edward Croft
1516
John Lingen
1515
Sir William Herbert of Troy
1514
Thomas Cornwall
1513
Edward Croft
1512
Henry Mile
1511
Thomas Monington
1510
Richard de la Bere
1509
Henry Mile and Edward Croft
1508
Radulph Hakluit
1507
Richard Cornwall
Berrington
1506
John Lingen jnr
1505
Edward Croft
1504
Thomas Cornwall 
1503
Thomas Cornwall 
1502
John Mortimer
1501
Richard Miners
1500
~
1499
Henry Mile
1498
Richard Greenway
1497
John Lingen
1496
Henry Harper
1495
John Lingen
1494
Edward Blunt
1493
John Mortimer
1492
Richard de la Bere
1491
Richard Greenway
1490
Thomas Mornington
1489
John Devereux
1488
Henry Scudamore
1487
Roger Bodenham
1486
John Lingen
1485
Richard Croft and John Mortimer
1484
Thomas Cornwall
1483
Richard de la Bere
1482
John Mortimer
1481
James Baskerville
1480
Simon Melborn
1479
R de la Bere
1478
J Mortimer
1477
Radulph Hacluit
1476
Richard Croft
1475
Robert Whitney
1474
James Baskerville
1473
Thomas Monington
1472
John Lingen
1471
Richard Croft
1470
Richard Croft
1469
Sir Walter Baskervill (son of Sir James HS 1460)
1468
Walter Wigmore
1467
Thomas Cornwall
1466
John Lingein
1465
Sir John Baskerville
Weston
1464
Simon Melburn
1463
Thomas Monington
1462
Thomas Monington
1461
John Welford
1460
Sir James Baskerville
Erdisley
1459
William Catesby
Ashby St Ledgers
1458
John Seymor
1457
John Scudamore
1456
Walter Scudamore
1455
Walter Skull
1454
John Barry
1453
William Lucy
1452
Thomas Cornwall
1451
Thomas Parker
1450
John Berry
1449
John Scudamore
1448
Walter Skull
1447
Walter Devereux
1446
Humphrey Stafford
Webley
1445
Thomas Mille
1444
Radulph Walwain
1443
Thomas Parker
1442
Henry Charleton
1441
Richard Lucy
1440
Richard Lucy
1439
Richard Walwin
1438
Walter Skull
1437
Sir John Pauncefoot
Crickhowell Castle and Hasfield
1436
Robert Whitney
Whitney-on-Wye
1435
Thomas Mille
1434
Thomas Merbury
1433
Thomas de la Haye
Lyonshall and Weobley
1432
Robert Whitney
Kingstone and Urishay
1431
~
Whitney-on-Wye
1430
John Scudamore
1429
John Merbury
Kentchurch
1428
Richard de la Mare
Lyonshall and Weobley
1427
Robert Whitney
1426
Thomas de la Haye
Whitney-on-Wye
1425
John Merbury and William Croft
Lyonshall and Weobley
1424
Guy Whittington
Sollershope
1423
Rowland Lenthal
1422
Richard de la Mare
1421
Richard de la Bere
1420
Richard de la Bere
1419
John Merbury
1418
Thomas Holgot
1417
John Russell
1416
John Brugge
Staunton-on-Wye
1415
~
1414
John Merbury
Lyonshall and Weobley
1413
Robert Whitney
Whitney-on-Wye
1412
~
1411
~
1410
William Walwein
1409
John Bodenham and SireJohn Skydermore
Kentchurch
1408
John Smert
1407
John Scudamore
Holm Lacy
1406
~
1405
Sir John Oldcastle
1404
John Merbury
Lyonshall and Weobley
1403
John Bodenham
Bodenham
1402
John Bodenham
Bodenham
1401
Sir Walter Devereux, Kinardus de la Bere and John Bodenham
Bodenham, Kinnersley, Bodenham
1400
William Lucy and Leon Haklut
1399
John ap Harry
1398
Thomas Clanvowe
Hengest and Yazor
1397
Kynard de la Bere Thomas Clanvowe
Kinnersley
1396
Sir Thomas de la Barre 
Holmer and Rotherwas
1395
Sir Thomas de la Barre 
Holmer and Rotherwas
1394
John Walwayn
1393
Thomas Walwayn
Much Marcle
1392
Malcolm de la Mare
Yatton and Little Hereford
1391
Thomas Oldcastle
Eyton
1390
Hugh de Monington
Monington
1389
Thomas Walwayn
Much Marcle
1388
Thomas de la Barre
Holmer and Rotherwas
1387
Rinardus de la Bere
Kinnersley
1386
Thomas Oldcastle
Eyton
1385
Nicholas Maurdin
1384
Thomas de la Barre
Holmer and Rotherwas
1383
Roger Pauncefoot
1382
JohnWalwayne and John Chaundos, 3rd Lord Chandos
1381
Simonde Brugge
1380
Hugo Carew
1379
John Walwayne
1378
Simonde Brugge
1377
Sir Robert Whitney
Witney-on-Wye and Pencombe
1376
John Devereux, 1st Baron Devereux
1375
Sir Walter Devereux of Bodenham and Peter de la Mare
Bodenham
1374
Sir Walter Devereux of Bodenham and Peter de la Mare
Bodenham
1373
Thomas Chaundos, 2nd Lord
1372
Thomas Chaundos, 2nd Lord
1371
William Devereux de Rod
1370
Thomas Chaundos, 2nd Lord
1369
Richard de la Bere
1368
Richard de la Bere
1367
Richard de la Bere
1366
Richard de la Bere
1365
Richard de la Bere
1364
Richard de la Bere
1363
Richard de la Bere
1362
Richard de la Bere
1361
Richard de la Bere
1360
Richard de la Bere
1359
Thomas Chaundos, 2nd Lord
1358
Edward Hakluit
1357
Edward Hakluit
1356
Edward Hakluit
1355
Richard de la Bere and Thomas atte Barre
1354
Richard de la Bere
1353
Richard Bregg
1352
Richard de Burges
1351
Richard de Burges
1350
Thomas de Aston
1349
Richard Dansy
1348
Richard Dansy and John Scholle
1347
John Scholle and Thomas Pichard
1346
Thomas Pichard
1245
William Radour
1344
William Radour
1343
John Walwayn
1342
Richard Walwayn
1341
Richard Walwayn
1340
Richard Walwayn
1339
Richard Walwayn
1338
Richard Walwayn
1337
Richard Walwayn
1336
Richard Walwayn
1335
John Mauger, Robert Chaundos and John le Rous
1334
John Mauger, Robert Chaundos and John le Rous
1333
John de Rous
1332
John de Rous
1331
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1330
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1329
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1328
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1327
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1326
Roger Picard
1325
~
1324
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1323
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1322
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1321
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1320
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1319
~
1318
Roger Picard
1317
Hugo Hakluit
1316
Hugo Hakluit
1315
Richard de Baskervill
1314
Richard de Baskervill
1313
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1312
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1311
Roger Chaundos, 1st Lord Chaundos
1310
Walter de Halits
1309
Walter de Halits
1308
Walter de Halits
1307
Walter de Halits
1306
Thomas Rossal
1305
Sir John de Acton
1304
Miles Picard
1303
Miles Picard
1302
Miles Picard
1301
Miles Picard
1300
Miles Picard
1299
Miles Picard
1298
John of Acton
1297
John of Acton
1296
John of Acton
1295
John of Acton
1294
John of Acton
1293
John of Acton
1292
John of Acton
1291
Henry de Solers
1290
Henry de Solers
1289
Roger de Burghall
1288
Roger de Burghall
1287
Roger de Burghall
1286
Roger de Burghall
1285
Roger de Burghall
1284
Roger de Burghall
1283
Roger de Burghall
1282
Roger de Burghall
1281
Roger de Burghall
1280
Roger de Burghall
1279
Roger de Burghall
1278
Roger de Burghall
1277
Giles de Berkel
1276
Giles de Berkel
1275
Giles de Berkel
1274
Joan de Ware
1273
Bartholemew de Stuteley and Adam le Botiller
1272
Bartholemew de Stuteley and Adam le Botiller
1271
Bartholemew de Buly and Adam le Botiller
1270
Bartholemew de Buly and Adam le Botiller
1269
Bartholemew de Buly and Adam le Botiller
1268
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1267
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1266
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1265
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1264
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1263
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1262
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1261
Robert de Meysy and Adam de Bideford
1260
Robert de Meysy
1259
Robert de Meysy
1258
Henry de Penbrugge and Richard de Bagingeden
1257
Henry de Penbrugge
1256
John de Breton, later Bishop of Hereford
1255
John de Breton, later Bishop of Hereford
1254
John de Breton, later Bishop of Hereford
1253
William de Sto Omero
1252
Sir John de Grey? and William de Sto Omero
1251
Henry de Bradlegh
1250
Henry de Bradlegh
1249
Hugo de Kinardell
1248
Waleranus de Bradlegh
1247
Waleranus
1246
Almeric de Cancell
1245
Almeric de Cancell
1244
Almeric de Cancell
1243
Almeric de Cancell
1242
Almeric de Cancell
1241
Almeric de Cancell
1240
Almeric de Cancell
1239
Almeric (or Aymer) de Saint Amand and Mathew de Coddray
1238
Almeric (or Aymer) de Saint Amand and Mathew de Coddray
1237
Almeric (or Aymer) de Saint Amand and Mathew de Coddray
1236
Almeric (or Aymer) de Saint Amand and Richard Fardingston
1235
Almeric (or Aymer) de Saint Amand and Richard Fardingston
1234
Almeric (or Aymer) de SaintAmand
1233
William son of Warrinus
1232
William son of Warrinus
1231
John of Monmouth
1230
Joan. de Fleg
1229
Joan. de Fleg
1228
Randulf and Henry, sons of Nicholas and Jo. de East
1227
Randulf and Henry, sons of Nicholas and Jo. de East
1226
Randulf and Henry, sons of Nicholas and Jo. de East
1225
Randulf and Henry, sons of Nicholas
1224
Randulf and Henry, sons of Nicholas
1223
Randulf and Henry, sons of Nicholas
1222
Walter de Laci
1221
Walter de Laci and Thomas de Anesey
1220
Walter de Laci and Warrinus de Grindon
1219
Walter de Laci and Warrinus de Grindon
1218
Walter de Laci and Warrinus de Grindon
1217
Thomas de Anesey
1216
Walter II de Clifford
1215
Hubert de Burgh
1214
Engelard de Cigogné
1213
Engelard de Cigogné
1212
Engelard de Cigogné
1211
Engelard de Cigogné
1210
Engelard de Cigogné
1209
Gérard d'Athée
1208
Gérard d'Athée
1207
Walter II de Clifford
1206
Walter II de Clifford
1205
William de Cantelupe and Walter le Puhier
1204
William de Cantelupe and Walter le Puhier
1203
Hubert de Burgh and Richard de Signes
1202
Hubert de Burgh and Richard de Signes
1201
Hubert de Burgh and Richard de Signes
1200
Geoffrey fitzPeter UNSURE OF YEAR
1200
William de Braose, 4th Lord of Bramber and William Burchull
1199
WalterIIdeClifford
1198
Willielmus de Braiosa and Willielmus de Burchhull
1197
Willielmus de Braiosa and Willielmus de Burchhull
1196
Willielmus de Braiosa
1195
Willielmus de Braiosa
1194
Roger Fitz-Mauricis
1193
Henry de Longo Campo and Willielmus de Braiosa[4]
1192
Willielmus de Braiosa
1191
Willielmus de Braiosa
1190
Henry de Longo Campo
1189
Radul de Arden
1186
Radulphus Arden
1185
Radulphus Arden
1184
Radulphus Arden
1183
Willielmus Torelle
1182
Milo de Mucegros and Willielmus Torelle
1181
Radulphus Pulcherus
1180
Radulphus Pulcherus
1179
Radulphus Pulcherus
1178
Radulphus Pulcherus
1177
Radulphus Pulcherus
1176
Radulphus Pulcherus
1175
Radulphus Pulcherus
1174
Willielmus de Braiosa
1173
Willielmus de Braiosa
1172
Gilbertus Pypard
1171
Gilbertus Pypard
1170
Willielmus de la Lega
1169
William de Bello Campo and Walter Clicums[
1160
William de Bello Campo
1155
Walter de Hereford
1136
Pain fitzJohn
1131
Miles of Gloucester
1130
Adam de Port
1129
Miles of Gloucester
c.1127
Pain fitzJohn
Kington
c.1060
Osborne Fitzrichard Le Scrope
Richards Castle